portal dla umiejacych samodzielnie

myśleć

Europejski Bank Centralny przygotowuje się pod cyfrowe euro

Europejski Bank Centralny (EBC) kładzie podwaliny pod wdrożenie swojej wersji cyfrowej waluty banku centralnego (CBDC).

Według strony internetowej EBC „faza przygotowawcza” wprowadzenia cyfrowego euro rozpoczyna się w listopadzie i „opiera się na ustaleniach z fazy dochodzenia”.

Celem fazy przygotowawczej jest położenie podwalin pod potencjalną emisję cyfrowego euro. Obejmuje to sfinalizowanie zbioru przepisów dotyczących cyfrowej euro i wybór dostawców, którzy mogliby potencjalnie opracować platformę i infrastrukturę cyfrową dla euro. Będzie to obejmować testowanie i eksperymentowanie w celu opracowania cyfrowego euro, które spełni zarówno wymagania Eurosystemu, jak i potrzeby użytkowników”.

Faza przygotowawcza ma potrwać dwa lata.

Nie oznacza to, że europejska CBDC jest pewna, ale EBC najwyraźniej kładzie podwaliny. Według banku nie będzie mógł wprowadzić cyfrowego euro, dopóki UE nie przyjmie ram legislacyjnych.

CBDC istnieją w postaci wirtualnych banknotów lub „monet” przechowywanych w cyfrowym portfelu na komputerze lub smartfonie. Różnica między walutą cyfrową banku centralnego (rządu) a gotówką elektroniczną typu peer-to-peer, taką jak bitcoin, polega na tym, że wartość waluty cyfrowej jest wspierana i kontrolowana przez rząd, podobnie jak tradycyjna waluta fiducjarna. EBC opisuje cyfrowe euro jako „elektroniczny środek płatniczy dostępny bezpłatnie dla każdego”.

Podobnie jak dzisiaj gotówką, można by jej używać w dowolnym miejscu w strefie euro, a przy tym byłaby bezpieczna i prywatna. W naszym coraz bardziej cyfrowym społeczeństwie cyfrowe euro byłoby kolejnym krokiem naprzód dla naszej wspólnej waluty”.

Bankowcy i urzędnicy rządowi ciężko pracują, aby przekonać społeczeństwo do zalet cyfrowej waluty.

Zwolennicy zachwalają wygodę cyfrowej waluty. EBC podkreślił, że „udostępnienie pieniędzy publicznych na płatności cyfrowe… ułatwiłoby nam życie”. Urzędnicy twierdzą również, że CBDC pomoże powstrzymać niebezpiecznych przestępców, którzy wykorzystują niepewność gotówki.

Bank Centralny Hiszpanii wydał niedawno notatkę wychwalającą zalety cyfrowego euro. Banco de España stwierdził, że CBDC pomoże przenieść UE w przyszłość i „wzmocni zaufanie obywateli do systemu walutowego”.

Infrastruktura umożliwiająca nam dokonywanie płatności elektronicznych (maszyny, połączenia, protokoły…) jest kluczową częścią naszego systemu finansowego, a Eurosystem zapewnia jego solidność i dostępność. Cyfrowe euro opierałoby się na infrastrukturze publicznej i europejskiej, która wzmocniłaby europejski system finansowy i uczyniła go bardziej niezależnym od zagranicznych alternatyw”.

Hiszpański bank centralny stwierdził, że CBDC będzie miało przewagę nad „fizyczną walutą”, ponieważ gotówka nie pozwala ludziom „wykorzystać wszystkich korzyści, jakie oferuje rosnąca cyfryzacja gospodarki i społeczeństwa”.

Członek zarządu Banku Finlandii, Tuomas Välimäki, powiedział, że rozwój cyfrowego euro to „najbardziej aktualny projekt” w europejskim sektorze płatniczym.

Ewentualne wprowadzenie cyfrowego euro dałoby konsumentom możliwość płacenia pieniędzmi banku centralnego wszędzie tam, gdzie akceptowane są płatności elektroniczne”.

UE nie jest sama w opracowywaniu emitowanej przez rząd waluty cyfrowej.

Według niedawnego badania Banku Rozrachunków Międzynarodowych (BIS) do 2030 r. w obiegu mogą znajdować się aż 24 CBDC.

Jak dotąd Bahamy, wschodnie Karaiby, Jamajka i Nigeria wydały detaliczne CBDC.

Wiele innych krajów, w tym Chiny , Indie i Stany Zjednoczone , uruchomiło programy pilotażowe. Z ankiety BIS wynika, że ​​„ponad połowa banków centralnych prowadzi konkretne eksperymenty lub pracuje nad pilotażowym programem CBDC”.

Ciemna strona
Pomimo różowego obrazu namalowanego przez urzędników i polityków banku centralnego, CBDC mają ciemną stronę, o której nie mówią głośno – obietnicę kontroli.

Waluty cyfrowe banku centralnego są częścią szerszej „ wojny z gotówką ”.

Wyeliminowanie gotówki stwarza rządowi potencjał śledzenia i kontrolowania wydatków konsumenckich , przez co ukrycie jakiejkolwiek transakcji przed organami podatkowymi stałoby się niemożliwe. Gospodarka cyfrowa jeszcze bardziej ułatwiłaby bankom centralnym prowadzenie manipulacyjnej polityki pieniężnej, takiej jak ujemne stopy procentowe .

Wyobraź sobie, że nie było gotówki. Przed oczami rządu nie da się ukryć nawet najmniejszej transakcji. Coś tak prostego jak poranne wyjście do Starbucks nie byłoby tajemnicą przed urzędnikami państwowymi. Jak ujął to Bloomberg w artykule opublikowanym po uruchomieniu przez Chiny pilotażowego programu cyfrowego juana w 2020 r., waluta cyfrowa „zapewnia władzom Chin stopień kontroli, jakiego nie można uzyskać w przypadku fizycznych pieniędzy”.

Rząd mógłby nawet „wyłączyć” możliwość dokonywania zakupów przez daną osobę. Bloomberg opisał, jaką kontrolę cyfrowa waluta może dać chińskim urzędnikom.

LBCh wskazał również, że mógłby nałożyć ograniczenia na wielkość niektórych transakcji lub nawet wymagać umówienia się na spotkanie w przypadku dużych transakcji. Niektórzy obserwatorzy zastanawiają się, czy płatności można powiązać z powstającym systemem kredytów społecznych, w którym obywatele o wzorowym zachowaniu są umieszczani na „białej liście” w celu uzyskania przywilejów, podczas gdy ci, którzy dopuścili się naruszeń prawa karnego lub innych, są pomijani. „Celem Chin nie jest uczynienie płatności wygodniejszymi, ale zastąpienie gotówki, aby mogły lepiej niż dotychczas monitorować ludzi” – argumentuje Aaron Brown, inwestor kryptowalutowy piszący dla Bloomberg Opinion.

Ekonomista Thorsten Polleit w artykule opublikowanym przez Mises Wire nakreślił potencjał kontroli rządowej na wzór Wielkiego Brata wraz z pojawieniem się cyfrowego euro . Jak to ujął, „ścieżka do przekształcenia się w reżim państwa inwigilacyjnego znacznie przyspieszy”, jeśli i kiedy zostanie wyemitowana cyfrowa waluta.

 

 

 

Connect

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor.